neděle 18. září 2016

První příspěvěk a rovnou moje knižní lásky.


Po dlouhém zvažování a rozmýšlení, jsem usoudil, že si založím knižní blog. Co mě k tomu vedlo? Já už jeden blog mám, miluji operu, a proto vznikl blog Alibaba má rád operu. Druhou mojí láskou jsou knížky a proto je tu Alibaba má rád knihy! Občas mám potřebu si o knihách s někým povídat a s někým je hodnotit a vzájemně si doporučovat, tak proč to všechno nedělat na blogu. No a v neposlední řadě byla impulsem moje dobrá kamarádka, která má také moc ráda knihy a věřím, že se stane i přispěvatelkou na mém blogu.

Myslím, že první příspěvek by měl být takový všeobecný a né moc dlouhý a né moc nudný…

Tak tedy, moje knižní lásky.

Jo moment, knižní lásky, to by mohla být samostatná rubrika, ve které vás postupně seznámím s čtivem dávno přečteným a mnou milovaným. To se hodí, protože nečtu zase tak rychle jako někteří jiní blogeři a jůtůbeři, kteří mají snad co dva dny přečtenou knihu. Abyste dlouho nečekali na další informace o nově přečtené knize, postupně vám doporučím některé knihy, které už mám přečtené delší dobu, stále se k nim vracím a v knihovně mají čestné místo a nikomu je nepůjčuji.


Khaled Hosseini

Lovec draků

K této knize můžu říct jen jediné. Přečtěte si ji. Přemýšlím co říct více a myslím, že moje pocity z této knihy maximálně vystihuje hláška, kterou používá moje pubertální neteř „To mě rozšlehalo na molekuly“, ano i mě tato kniha „rozšlehala“. Je to strhující drama, které se odehrává v Afghánistánu a do jisté míry je to životopis autora knihy. Příběh vypráví o životě chlapce Amíra, který zažívá jeden osudový zvrat za druhým. Čtenář se seznámí s životem v afghánské monarchii těsně před jejím rozpadem, následně si projde peklem válečné okupace, útěkem, emigrací… Já to přečetl v průběhu jednoho dne a noci a tento příběh mám v hlavě usazený natolik, že i po mnoha měsících od přečtení, se mně sem tam vybaví některá část z knihy a jsem znovu „rozšlehaný“, tak je to silný příběh.

Jó je to také zfilmované, ale film jsem neviděl a ani vidět nechci, protože ta kniha mě tak moc zasáhla, že bych to nezvládl vidět na plátně.

Nevím, zda se dá Lovec draků ještě koupit, ale v každém případě tuto knihu vydalo nakladatelství Rozmluvy v roce 2007.